תרומות ומעשרות - מה זה ואיך תורמים אותן בדיגיטל?

לתרומה פנים רבות: היא יכולה להיות עשייה בפועל, תרומה כספית, תרומה במזון, תרומת חפצים ורכוש, ועוד צורות מגוונות. המצווה לתרומה מופיעה כבר בספר בראשית, שלב מוקדם מאוד בהיסטוריה של היהדות, ונהוגה עד ימינו כתנאי להכשרה של אוכל. אז מה בעצם עומד מאחורי המצווה לתרומה ומה זה מעשר? על כך, וגם קצת על הרצון המבורך של הישראלים לתרום ולעזור לאחר, במאמר הבא.

לתרומה פנים רבות: היא יכולה להיות עשייה בפועל, תרומה כספית, תרומה במזון, תרומת חפצים ורכוש, ועוד צורות מגוונות. המצווה לתרומה מופיעה כבר בספר בראשית, שלב מוקדם מאוד בהיסטוריה של היהדות, ונהוגה עד ימינו כתנאי להכשרה של אוכל. אז מה בעצם עומד מאחורי המצווה לתרומה ומה זה מעשר? על כך, וגם קצת על הרצון המבורך של הישראלים לתרום ולעזור לאחר, במאמר הבא.

תרומות ומעשרות - מבט היסטורי

תרומות ומעשרות הן חלק ממצווה שתועדה כבר בספר בראשית, על פיה יש להפריש חלק מן הייבולים והגידולים לכוהנים, לווים ועניים –בעיקר ירקות ופירות, משקאות מסוגים שונים, קטניות, ועוד.

חשוב לציין שיש הבדל בין תרומה למעשר: לפי המסורת היהודית, התרומה היא בעצם נתח גדול יותר שמיועד בעיקר לכוהנים. המעשר הוא תרומה קטנה יותר המיועדת ללוויים.

גם כיום, מופרשות תרומות ומעשרות לפני שיווק המזון, למעט במקרים של ירקות או פירות מסוימים. תרומות ומעשרות אלו הם מחויבים בתחום המזון כדי לקבל תו כשרות.

כמה צריך לתרום?

את התרומה לכהן, שהיא התרומה הגדולה ביותר, יש להפריש על פי רצונו של התורם, אך כמובן אין לתרום את מלוא הכמות של היבול. המינימום לתרומה צריך להיות לפחות כ-2% מהכמות. לאחר מכן, יש להפריש 10% מהכמות שנותרה ללוויים. עשרה האחוזים הללו תקפים עבור כל תת סוג של מעשר, כאשר יש מעשר ראשון ומעשר שני, ועבור כל אחד יש להפריש 10%. עבור עניים המצווה לא מחייבת לתרום בכל פעם אלא רק פעמיים במהלך 6 שנות שמיטה.

תרומות כיום: מפגן חברתי-ישראלי שכולו נתינה

מעבר לתרומות המעוגנות במצוות היהדות, התרבות בישראל מעודדת נתינה, הענקה לאחר וסיוע ללא תמורה. ישראלים רבים מעוניינים לתת מעצמם, מרכושם, מכספם ומזמנם לאחר, ללא רצון לקבל תמורה, וזה יכול לבוא לידי ביטוי בדרכים רבות. אפשר לומר שהצורך בתרומה הוא חלק מהשורשים, אך בעידן המודרני הוא לובש צורות רבות ומגוונות. אחת הצורות שהישראלים אימצו לעצמם היא העמותות, שאותן הם מקימים כדי למלא מטרה שתשרת את כלל האוכלוסייה, תסייע לאנשים במצוקה ותעניק להם כלים בזמן שהם זקוקים להם יותר מכל. לעמותות אלו הישראלים תורמים כדי לסייע במילוי המטרה המקודשת שלה מוקדשת העמותה, וכך נוצר מעגל שלם של נתינה ועשייה, באמצעות אנשים שמעוניינים לסייע כדי לקדם את המטרה וגם עמותות שנותנות מענה במקום שבו אף אחד אחר לא יכול.

הדרך שלנו לעזור לקהילה

אנו ב-JGive מקדשים את הערך הנעלה של הנתינה לאחר. אנו עמותה ללא כוונת רווח שמציגה לתורמים ולעמותות פלטפורמה מסודרת, מאורגנת, ידידותית והכי חשוב – חוקית, שמאפשרת לתורמים לתרום, ולעמותות לקבל. האתר שלנו מאפשר תרומה למאות עמותות, וכל עמותה שנכנסת אלינו היא עמותה שעומדת בכל החוקים והדרישות בארץ, מוכרת לרשויות המס ומתנהלת באופן תקין וחוקי. אם אתם שואלים את עצמכם למה משתלם לכם לתרום דרך JGive, נוכל לומר שתקבלו דרכנו שקיפות מלאה, תיעוד מלא וגישה נוחה לקבלות על התרומה בכל זמן.

תרומות ומעשרות בעידן המודרני

כיום ניתן להפריש תרומות ומעשרות אונליין, באמצעות תרומה מקוונת ומהירה באתר JGive. היתרון בשימוש באתר JGive הוא שכלל הסכום עובר ישירות ליעד התרומה, והאתר לא גוזר עמלה או קופון על השימוש בו. הסכום המלא עובר ליעד התרומה, לטובת המטרה שאותה אתם רוצים לשרת, באופן שקוף, חוקי ומסודר.

נוסף לכך, אנו מאפשרים קבלת החזרי מס על התרומה, על פי המתאפשר במסגרת חוק 46(א) לפקודת מס הכנסה, וחוסכים לכם את הבירוקרטיה הכרוכה בכך משום שאפשר לעשות זאת ישירות מהאתר שלנו. ניתן לעשות זאת בכמה קליקים מהירים, ללא טרטור למשרדי מס הכנסה וללא צורך בהפעלת רואה חשבון או כל איש מקצוע אחר. חשוב לציין שפעולות אלו מתואמות עם מס הכנסה וכל הפעולות המתבצעות הן חוקיות ומוסדרות על פי חוק.

בעצם, השימוש באתר שלנו מאפשר לכם להפריש תרומות ומעשרות בצורה שתואמת את העידן המודרני, מהטלפון הנייד שלכם או מהמחשב הביתי, בלילצאת מהבית, ולבחור במטרה שעבורה אתם מעוניינים לתרום. המטרה שלנו היא לאפשר לכולם למלא אחר המצווה החשובה באופן נוח ודיגיטלי, תוך שהתורם נהנה מכל היתרונות שבשימוש באתר JGive, וגם היעדים לתרומה נהנים מכך שהאופציה לתרומה עבורם זמינה לכל מישמעוניין בכך.

אז איך אפשר לתרום דרך אתר JGive בפועל?

באתר שלנו ניתן לתרום לעמותות או לגופים שונים בקלות ובמהירות דרך האתר. תוכלו לבחור את יעד התרומה על ידי חיפוש שלו בשדה החיפוש, או ע"י כניסה ללשונית "למי לתרום" בתפריט העליון של העמוד. לאחר בחירת היעד לתרומה, תגיעו לעמוד שלו – שם תמצאו פירוט על פעילותו, מה מטרתו ועבור מה ישמש הכסף לתרומה. תוכלו לבחור באפשרות "לתרומה", שם ייפתח חלון לבחירת הסכום הרצוי. תוכלו להגדיר האם מדובר בסכום חד פעמי או בהוראת קבע לתרומה קבועה. אנו מאפשרים גם תרומה דרך אפליקציית ביט, כך שזו גם אפשרות לתשלום שנוחה עבור רבים מהתורמים.

סיכום

תרומות ומעשרות הן חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של העם היהודי, ומהרגולציה המקובלת כיום להענקת תו כשרות לייבולים ולגידולים. התרומה ניכרת גם במקומות אחרים בחברה הישראלית, והמטרה היא לתת לאחר, לזה שאין לו וזקוק לכך, למי שבמצוקה או למי שמקדם מטרות שישרתו את כלל האוכלוסייה וישפרו לאט את העולם שבו אנו חיים. אנו ב-JGive מעוניינים להיות חלק מהרצון של הישראלים לעשות טוב לאחר, ומאפשרים לתורמים לתרום באופן בטוח, ולעמותות לקבל תרומות באופן מסודר וללא עיכובים. אנו מזמינים אתכם לתרום דרך האתר שלנו לעמותה שלה אתם רוצים לתרום, ולעזור לה למלא את מטרתה.

להורדת הסקר המלא

תודה! להורדת המסמך לחצו כאן

להורדת הקובץ
משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

להורדת הסקר המלא

להורדת הסקר לחצו כאן

משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

הערות שוליים

Adm

מאמר מערכת

The JGive Team