דברים שחשוב לדעת לפני תרומה לעמותה

במדינת ישראל פועלים ללא הרף אלפי עמותות וארגונים ללא מטרות רווח. מי הם הגופים האלו? ולמה הם עושים זאת? במאמר תגלו גם מה צריך לבדוק לפני שתורמים לעמותה ולמה חשוב לעשות את זה מפעם לפעם באופן מזדמן וגם באופן קבוע בדרכים שונות.

במדינת ישראל פועלים ללא הרף אלפי עמותות וארגונים ללא מטרות רווח. אלו הם גופים בעלי מטרות חשובות שמנסים לתרום לחברה דרך פעילות חברתית-התנדבותית.אותם הארגונים פועלים במודל ייחודי ללא כל ייצור הכנסות שמיועדות לכיס הפרטי של העובדים בעמותה – כך שהדרך היחידה להמשיך ולהפעיל את העמותה היא באמצעות תרומות כספיות מגופים שונים או דרך רווחים שהעמותה מציירת, אם היא אכן מצליחה לייצר אותם. במאמר זה נדבר על אותם הגופים החשובים האלה, על הפרטים שצריך לבדוק לפני שתורמים לעמותה ולמה חשוב לעשות את זה מפעם לפעם באופן מזדמן וגם באופן קבוע בדרכים שונות.

מהי ההגדרה לעמותה?

עמותה היא ארגון הפועל ללא מטרות רווח ומטרתו לקדם פעילות ציבורית חברתית מסוימת. עמותות המוגדרות מלכ"ר אינן משלמות מע"מ ומיסים, אלה שאינן מוגדרות כך כן חייבות במס. כמו כן, עמותות אינן יכולות להכניס רווחים(דיבידנדים) לבעלי מניות. הן יכולות לייצר הכנסות שישמשו לקידום פעילות העמותה, אך לא רווחים כספיים שנכנסים לכיסם של בעלי העמותה, העובדים והמתנדבים בה. כדי שעמותה תקבל הכשר חוקי לפעילות היא צריכה להיות רשומה בפנקס העמותות על רשם העמותות, הגוף שגם מפקח על הפעילות של ארגונים מסוג זה. עמותות בישראל הן חלק מהקטגוריה של המגזר השלישי (בניגוד למגזרי העסקי ולמגזר הציבורי). נכון לשנת 2019 היו רשומות במדינת ישראל כ-40,000 עמותות ובכל שנה נרשמות כ-2,000 עמותות חדשות.

דברים שחשוב לבדוק לפני שתורמים לעמותות

לפני הענקת תרומה לעמותה כלשהי, חשוב מאוד לבדוק לעומק את פרטי העמותה שאנו מעוניינים לתרום לה. בשלב הראשון יש לבדוק את הסטטוס העדכני של העמותה, ולראות אם היא בכלל רשומה בפנקס רשם העמותות. חשוב לבדוק זאת גם אם אתם חושבים שאתם מודעים למצבה של העמותה מפני שיש עמותות שנמצאות בהליך של פירוק. ניתן לעשות בקלות דרך גיידסטאר וניתן גם לחייג ישירות אל משרד רשם העמותות. מכאן חשוב מאוד לבדוק את מטרות העמותה הרשומות כדי לוודא שהתרומה שאתם עומדים לבצע אכן תשמש למטרה המתוארת ולא למטרות אחרות.

 

תוכלו גם לראות אם העמותה הגישה דיווחים באופן סדיר לרשם העמותות לרבות דוחות כספיים, נתוני תמיכות, מספר עובדים ובעלי תפקידים וכן הלאה. לעמותות שהגישו כראוי את כל המסמכים מונפק מסמך שנקרא אישור ניהול תקין. הן לא חייבות בהנפקת האישור הזה בחוק, אבל רובן כן דואגות להנפיק את אישור זה.

 

חשוב לציין שכל הפרטים האלו מעודכנים באתר JGive, כך שאם אתם מעוניינים לתרום דרך הפלטפורמה שלנו, תוכלו להיות שקטים כי אנחנו כבר בדקנו את כל הפרטים הללו בשבילכם. כל העמותות הרשומות אצלנו באתר פועלות על פי חוק, עוברות בדיקות מקדימות לפני שהן מקבלות מאיתנו אישור לגיוס כספים דרך הפלטפורמה שלנו, וכמו כן בדיקות תקופתיות. הפלטפורמה שלנו מאפשרת להפיק קבלות ולקבל החזרי מס על תרומות על פי סעיף 46(א) לפקודת מס הכנסה באופן ישיר דרך האתר, שכן כל העמותות מחויבות להציג אישור ניהול תקין ואישור על סעיף 46 (א) לזיכוי במס על תרומות.

למה חשוב לתרום במיוחד לעמותות?

חשוב לדעת כי תורמים פרטיים הם מקור ההכנסה העיקרי והחשוב ביותר של עמותות ללא מטרות רווח. אם אתם מתלבטים למי לתרום ותוהים אם זה משהו שאתם בכלל מעוניינים לעשות, הנה כמה מההשפעות החיוביות של פעילות עמותות על העולם שלנו ועל המדינה בפרט:

טיפול בעוני

עוני זו תופעה חברתית חמורה שרק הולכת ומחמירה עם השנים. דו״ח העוני המתפרסם מדי שנה מוכיח כי על אף שנעשים מאמצים מצד הממשלה לצמצום הפערים, זה לא באמת מספיק. עמותות רבות שעוסקות בתרומות למשפחות נזקקות מצליחות לסייע ולהשאיר רבים עם הראש מעל המים. לעיתים מדובר בדרך היחידה של אנשים להניח אוכל השולחן ולדאוג לקיום בכבוד של עצמם ושל משפחתם. 

דרך פשוטה להיות מעורבים חברתית

רוב האנשים שואלים את עצמם כיצד ניתן לעזור ולתת מעצמנו למעןהאחר. זה לא תמיד פשוט לפנות מהזמן היקר שלנו ולרתום את עצמנו למען אחרים. זה כןפשוט להקדיש סכומי כסף קטנים ולתרום אותן לעמותות שייתנו את העזרה והסיוע במקומנו.עמותות וארגונים ללא מטרות רווח בישראל זו דרך נפלאה להעניק לאחרים שזקוקים לעזרה.

חינוך

התרומה הקטנה שלנו בתור תורמים פרטיים יכולה לגרום גם לשינוי גדול בחינוך. עמותות רבות פועלות לקידום שוויון הזדמנויות ושואפות לקדם את נושאהחינוך במקומות שונים בארץ. זה נעשה על ידי מתן שיעורים פרטיים, ליווי וחניכה לנוערבסיכון, הקמת מוסדות לימודיים בהתנדבות, מתן סיוע לתלמידים משכבות חלשות בבתי ספר,שיעורים פרטיים מסובסדים ועוד.

תעסוקה

לא מעט עמותות בישראל פועלות למען שוויון בעולם התעסוקה בארץ. העמותות הללו פועלות לקידום נשים לתפקידי מפתח, יצירת משרות חדשות בפריפריה, קידום קבוצות מיעוט בישראל ומתן כלים להשתלבות בשוק העבודה, עידוד אוכלוסיות חלשות ללימודים אקדמאיים על ידי הענקת מלגות ותוכניות ליווי, וכן הלאה. כל תרומה שכזו מסייעת לא רק באופן נקודתי, אלא עוזרת לשנות את התמונה החברתית בישראל ומקדמת שוויון חברתי.

שוויון

הפערים החברתיים הם בלי ספק אחד המקורות לקשיים בחברה הישראלית. פערים בהשכלה, ברמות השכר, ברמת החיים, במוסדות החינוך במקומות השונים בארץ – כל אלו קובעים במידה רבה את עתידו של האדם. סוציולוגים רבים כיום סבורים כי עולם טוב יותר ומתוקן אפשר להשיג רק על ידי חתירה לשוויון וצמצום הפערים החברתיים. עמותות רבות פועלות לקידום המטרה החשובה הזו ותרומה זו הדרך שלנו לקחת חלק במאבקה כה חשוב הזה.

מעשר כספים

חשוב לזכור כי תרומות ומעשרות הן מצווה גדולה בתורה. יהודים רבים ברחבי העולם נוהגים לקיים את מצווה זו ולהפריש מדי חודש אחוז מסוים מההכנסות לטובת תרומה. אם בעבר התרומות היו עוברות בקופות צדקה ובעיקר לארגונים ספציפיים – היום אפשר לתרום את דמי המעשה אונליין ואפילו לעשות זאת בהוראת קבע. זוהי מצווה שעושה שינוי בעולם ועל הדרך תגרום לנו, העוסקים במלאכה, לתחושה טובה של השגת מטרה גדולה ומקודשת.

לסיכום

תרומה לעמותה זה אחד הדברים הנפלאים שאנו יכולים לעשות למען האחר. אלו לא חייבים להיות סכומי עתק, וגם תרומה של כמה עשרות שקלים מפעם לפעם יכולה לחולל שינוי לא קטן. אם אתם מחפשים עמותה כלשהי לתרום לה או מטרה שקרובה לליבכם, אנו מזמינים אתכם להיכנס לאתר JGive ולהכיר את הפלטפורמה המתקדמת ביותר בישראל כיום לתרומה לקהילה. באתר תוכלו לבחור מבין עשרות קמפיינים של עמותות ראויות עם מטרות חברתיות חשובות ביותר. תוכלו לנהל את כל מערך התרומות משם בצורה פשוטה ואפילו להוציא דו״חות שנתיים על התרומות שלכם שישלחו ישירות לדיווח לצורך פטור ממס עליהן. כיום מדובר בדרך הנוחה, הפשוטה והמשתלמת ביותר לתרומות לעמותות וארגונים ללא מטרות רווח.

להורדת הסקר המלא

תודה! להורדת המסמך לחצו כאן

להורדת הקובץ
משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

להורדת הסקר המלא

להורדת הסקר לחצו כאן

משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

הערות שוליים

Adm

מאמר מערכת

The JGive Team